BLOG

Akú farbu obleku zvoliť do práce?

19.8.2014

Určite si kladiete túto otázku, ak začínate pracovať na miestach, kde sa dodržuje formálny dress-code, ktorú farbu saka zvoliť, aby ste boli s ním v súlade. Existujú pravidlá pre prácu v kolektíve, v samostatnej kancelárií, na úrade či špeciálne pre obchodných zástupcov. Jedno základné pravidlo pre všetkých pánov, ktorí nosia obleky, by sme však predsa len našli: vždy by mal byť oblek matný, nie lesklý!

Akú farbu obleku zvoliť do práce?

V kolektíve kolegov, v kancelárií alebo na úrade

V zásade máte na výber neobmedzenú paletu farieb, ktoré si môžete zvoliť. Vyberať sa dá napríklad podľa Vašej nálady či ročného obdobia. Na sebe môžete tak mať oblek tmavých farieb – čierna, tmavosivá, modrá, antracitová či grafitová. Počas leta si zasa môžete zvoliť farby menej tmavé a tým aj „zaujímavejšie“, ako napríklad svetlohnedá, svetlošedá či rôzne ďalšie svetlé odtiene farieb, ktoré sa dajú ľahko kombinovať aj ku košeli či ostatnému outfitu. Platí tiež obmedzenie, že tieto svetlé odtiene obleku môžete nosiť výhradne počas letných mesiacov a tiež len počas dňa, nie večera. Časovo je nosenie takýchto farieb obmedzené do 18-tej hodiny, pričom v samotný večer by ste si na seba opätovne mali dať tmavú farbu obleku. Biela a béžová farba sú síce považované za svetlé odtiene, avšak pre nosenie do práce sú neprípustné. Tieto farebné odtiene sú určené výhradne pre ženíchov a nie na nosenie do zamestnania.

Obchodní zástupcovia, top manažéri a muži na vrcholných pozíciách

Vy už nemáte na výber tak pestrú paletu farieb, ktoré si môžete zvoliť na svoj oblek, ako je tomu u klasických zamestnancov. V zásade tu platí pravidlo – nikdy si nedávajte na seba svetlý oblek! Vždy dodržujte etiketu, že na stretnutie či do médií by ste sa mali ukazovať výhradne len v tmavých odtieňoch, čo sa týka Vášho obleku, pričom akési „spestrenie“ môže predstavovať Vaša košeľa či kravata, ktoré môžu byť svetlejšej farby. Tmavá farba obleku však nie je jediná podmienka. Oblek by mal byť tiež matný a nie lesklý.

Farba obleku do práce dokáže vytvoriť u Vašich kolegov či obchodných partnerov skvelý prvý dojem, respektíve si ho nemusíte pokaziť. Na druhej strane zlým výberom môžete dosiahnuť, že sa na Vás od tohto momentu budú ostatní pozerať akosi zvláštne. Môžeme však povedať, že vždy platí aj pri nosení formálneho a spoločenského oblečenia, že tu existujú aj pravidlá, ktorých dodržiavaním „nič nepokazíte.“ Ak si zvolíte na akúkoľvek formálnu udalosť čierny matný oblek, rozhodne zapadnete do spoločnosti či do kolektívu a prvý dojem z Vás nebude obzvlášť negatívny. Tmavé farby sú vhodné na akúkoľvek pracovnú pozíciu, pričom bledé odtiene sú skôr vhodné pre nie vrcholové a reprezentačné pozície.

Nezabúdajte však ani na ostatné oblečenie, nielen samotný oblek. To musí byť v súlade s tým, kde pracujete a pre niekoho aj taká maličkosť ako je výber vhodnej farby košele či kravaty môže byť u ostatných dôležitá a aj na základe toho si na Vás utvoria názor.

Fotogaléria